ЕТНОКУЛЬТУРНИЙ ЦЕНТР «ВЕСНЯНКА»
РІВНЕНСЬКОГО МІСЬКОГО ПАЛАЦУ ДІТЕЙ ТА МОЛОДІ

Етнокультурний центр «Веснянка» Рівненського міського Палацу дітей та молоді створено з метою: виховання повноцінної творчої особистості на основі вивчення історико - культурної спадщини краю, українського народу та надбань світової культури; збереження, вивчення, відродження та популяризації етнокультурної спадщини Рівненського Полісся; координації зусиль організацій, установ, творчих спілок та об’єднань міста й області з дослідження традиційної народної культури; проведення експедиційно-пошукової та науково-дослідної роботи з виявлення та фіксації історико-культурних пам’яток; успадкування, відродження та популяризації традиційних свят і обрядів; організації й проведення фольклорних свят, фестивалів, конкурсів, наукових семінарів, конференцій та інших культурно-масових заходів.

В структурі Етнокультурного центру діють: Лабораторія поліського фольклору, Школа традиційної народної культури та три творчих колективи – Зразковий фольклорний гурт «Весняночка», Народний фольклорний гурт «Веснянка» та фольклорний гурт «Сільська музика». В творчих та навчальних підрозділах Центру традиційну культуру Полісся вивчають понад двісті учасників – діти та молодь з навчальних закладів міста і області.

Лабораторією поліського фольклору проведено значну роботу з дослідження історико-культурної спадщини, проведення експедиційно-пошукової роботи та наукового опрацювання матеріалів польових знахідок. За роки наполегливої роботи комплексно обстежено 68 населених пунктів Зарічненського, Володимирецького, Дубровицького, Сарненського, Рокитнівського та Березнівського районів Рівненської області. Особливого значення набуває те, що обстежені райони сповна зазнали руйнівної сили аварії на Чорнобильській АЕС й саме тому потребують нагальної уваги до питань збереження етнокультурної спадщини. Фонди лабораторії нараховують понад 200 аудіо касет, 30 відеокасет, 1300 фотографій, понад 50 малюнків та ін. Зібрана велика кількість предметів народно-ужиткового мистецтва та елементів народного одягу. Опрацьовані експедиційні матеріали лягли в основу одинадцяти опублікованих збірників поліського фольклору, формування рукописних фондів та поповнили репертуар творчих колективів Центру. Випущено чотири компакт диски, відреставрованих у творчих колективах ЕКЦ зразків народно-пісенної творчості Рівненського Полісся. Підготовлено до виходу п’ять компакт - дисків автентичних записів, здійснених у студійних та польових умовах.

Архів Етнокультурного центру складається із: фоноархіву, графологічних матеріалів та транскрипцій зразків народної музики. Значна частина цих матеріалів опрацьована й систематизована. Проводиться активна робота із упорядкування архіву з використанням сучасних комп’ютерних технологій та перенесення наявної інформації на цифрові носії. На даний момент перенесено на цифрові носії понад 200 годин аудіо матеріалів, близько 300 фотографій та ін. В Лабораторії поліського фольклору ЕКЦ «Веснянка» створено потужний архів польових матеріалів, що в подальшому служитиме базою для успадкування традиційної культури краю дітьми і молоддю та проведення наукових досліджень з поліссязнавства.

У Школі традиційної народної культури навчаються наймолодші учасники Центру і основними її завданнями є надання освітніх послуг, допрофесійної та початкової професійної підготовки.

Зразковий фольклорний гурт «Весняночка» проводить цілеспрямовану роботу з вивчення та популяризації жанрів дитячого фольклору регіону. Він неодноразово брав учать й успішно представляв Рівненщину в різноманітних фестивалях, конкурсах та фольклорних святах на теренах України.

Фольклорний гурт «Веснянка» існує з 1983 року. За роки з часу створення колектив став одним із провідних дитячих й молодіжних колективів не тільки міста, області, а й усієї держави. Сьогодні «Веснянка» – це творча лабораторія, яка займається пошуковою, дослідницькою та виконавською діяльністю. Основна мета й завдання гурту – успадкування дітьми й молоддю традиційних звичаїв, обрядів та манери виконання. В репертуарі колективу обрядові, побутові, позакалендарні твори, побутові танці та інструментальна музика Рівненського Полісся. Колектив - учасник численних концертів для мешканців міста, області та України. Зокрема, «Веснянка» тричі гідно представляла місто Рівне на концертах–звітах Рівненщини в Національному Палаці «Україна» в м.Києві (1999, 2001, 2003 рр.). «Веснянка» - лауреат, переможець та володар гран-прі численних Всеукраїнських та міжнародних фольклорних фестивалів і конкурсів.

Фольклорний гурт «Веснянка» з успіхом представляв народну культуру України на фольклорних фестивалях і конкурсах в Польщі, Словаччині, Чехії, Угорщині, Болгарії, Греції, Росії, Німеччині, Франції, Італії. За вагомі досягнення в галузі народного мистецтва, популяризацію етнокультурної спадщина та успадкування дітьми і молоддю традиційної народної культури колективу присвоєно звання «народний».

Фольклорний гурт «Сільська музика» створено в 2005 році. Учасниками гурту є працівники Етнокультурного центру «Веснянка» Рівненського міського Палацу дітей та молоді, керівники провідних фольклорних гуртів міста Рівного, фольклористи та етнографи – члени Рівненського фольклорно-етнографічного товариства. Гурт об’єднує палких прихильників відродження та популяризації традиційної культури краю. Основним творчим завданням колективу є: успадкування традиційної манери виконання, автентичного поліського співу та регіональної інструментальної традиції; реставрація традиційних звичаїв, обрядів, календарної та позакалендарної народної музичної творчості.

Репертуар гурту формується на основі матеріалів, записаних учасниками колективу у фольклорних експедиціях на Західному та Центральному Поліссі. Колектив брав участь у Другому мистецькому фестивалі «Різдвяні піснеспіви» (січень 2006, Рівне) та Десятому слов’янському фольклорному фестивалі «Коляда» (січень 2006, Рівне) й отримав схвальну оцінку глядачів та фахівців. В червня 2006 року колектив став лауреатом та переможцем конкурсної програми на фестивалі «Європейські надбужанські фольклорні зустрічі» в м.Соколов-Подляський (Польща).

Етнокультурний центр «Веснянка» Рівненського міського Палацу дітей та молоді є організатором багатьох культурно-мистецьких проектів в м.Рівне. Серед них: «Веснянка» збирає друзів» (Творчі зустрічі колективу із Народною артисткою України Ніною Матвієнко, Державним академічним Кубанським козачим хором); проект «Сільська музика» (за участю автентичних фольклорних гуртів Рівненщини) та Міжнародний молодіжний фестиваль традиційної народної культури «Древлянські джерела», що занесений до календарів IOV та CIOFF (неурядових організацій, що співпрацюють з ЮНЕСКО).

Художній керівник Етнокультурного центру «Веснянка» Рівненського мського Палацу дітей та молоді - КОВАЛЬЧУК Віктор Павлович. Народився 7 червня 1958 року в с.Нетреба Володимирецького району Рівненської області. У 1977 році закінчив Рівненське державне музичне училище, а в 1987 році – Рівненський державний педагогічний інститут. Заслужений працівник культури України (2004 р.). Фольклорист, етномузиколог, збирач, дослідник поліського фольклору. Автор численних публікацій з питань традиційної культури та редактор-упорядник наукового видання «Етнокультурна спадщина Рівненського Полісся» (Випуски 1-7, 2001-2006 рр.) Нагороджений знаками: «Відмінник освіти України» (1987 р.) та «За багаторічну плідну працю в галузі культури (2003 р.). Працював викладачем Володимирецької та Клеванської дитячої музичної школи (1977-1980 рр.) З 1980 року – художній керівник фольклорного гурту «Веснянка», а з 2000 року – керівник Етнокультурного центру «Веснянка» Рівненського міського Палацу дітей та молоді. З 1997 року – засновник та голова Рівненського фольклорно-етнографічного товариства, голова Асоціації фольклористів Рівненського обласного відділення Національної Всеукраїнської музичної спілки. З 2003 року – голова Рівненської обласної молодіжної громадської організації – «Творче об’єднання «Древлянські джерела». Автор проекту та директор Міжнародного молодіжного фестивалю традиційної народної культури «Древлянські джерела» (м.Рівне - 1998, 1999, 2001, 2003, 2005 рр.). З 2001 року – відповідальний секретар Української секції CIOFF (Міжнародної Ради Організацій Фестивалів Фольклору та Традиційних Мистецтв, що співпрацює з ЮНЕСКО).


Етнокультурний центр «Веснянка»
Палац дітей та молоді
вул. Кн.Володимира 10
Рівне 33000 Україна


телефони: +38 (0362) 226056, 227410
мобільний: +38 (067) 2700266
факс: +38 (0362) 633592, 221193
електронна пошта: kovаlchuk@ukrwest.net
інтернет-сайт: http://www.pdm.org.ua/etnokultur/

Придбати або послухати компакт-диски фольклорного гурту "Веснянка"